fbpx

Zmniejsz swoją zależność od rzeczy materialnych

Table of Contents

Żyjemy w świecie, który promuje konsumpcjonizm, zarabianie dużych pieniędzy i możliwość kupowania tyle, ile chcemy. Duża część naszych działań obejmuje zakupy, omawianie naszych zakupów i „dotrzymywanie kroku Jonesom”. Może zająć dużo wolnego czasu.

Jeśli nie będziemy ostrożni, konsumpcjonizm może przejąć kontrolę nad naszym życiem. Nawet o tym nie myśląc, zaczynamy polegać na wszystkich rzeczach, które kupujemy.

Nauka dystansowania się od swoich rzeczy może być świetnym sposobem na podsumowanie, przegrupowanie i zapamiętanie, co jest naprawdę ważne. Ale jak możesz to zrobić? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zmniejszyć swoją zależność od rzeczy materialnych.

Zmniejsz swoją zależność od rzeczy materialnych. Posprzątaj swoją przestrzeń

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie zmniejszania uzależnienia od rzeczy jest dokładne uporządkowanie przestrzeni.

Usuń wszystko, co jest zepsute, poplamione lub niepotrzebne i upewnij się, że wszystko, co pozostało, ma dom. Ułatwi to utrzymanie porządku i pozwoli skupić się bardziej na tym, co ważne.

Doceniaj to, co masz

Następnie pracuj, aby naprawdę docenić to, co masz. To może być trudniejsze, niż może się początkowo wydawać. Żyjemy w świecie natychmiastowej gratyfikacji. Oznacza to, że możemy mieć wszystko, czego zapragniemy, za jednym kliknięciem — zwykle następnego dnia. W rezultacie może być trudno określić, co tak naprawdę lubimy.

Zanim kupisz coś nowego, poświęć trochę czasu na ocenę posiadanych rzeczy i określ, które z nich naprawdę kochasz. To zadanie można podzielić na sekcje, takie jak ubrania, książki i artykuły gospodarstwa domowego.

Zrób krok do tyłu i oddychaj. Podnieś każdy przedmiot i spędź z nim trochę czasu. Przypomnij sobie, dlaczego w ogóle go kupiłeś. Jaki był jego zamierzony cel? Dlaczego cię to pociągało? Jakie są jego pozytywne punkty i cechy?

W niektórych przypadkach może to być trudne, co może być oznaką, że jesteś gotowy, aby pozwolić przedmiotowi odejść.

Zostań uważnym klientem

Po uporządkowaniu swojej przestrzeni uważaj na to, co przynosisz z powrotem do domu. Reguła 24 godzin może się tutaj przydać. Jeśli czegoś chcesz, odczekaj 24 godziny przed zakupem. Jeśli nadal chcesz go po 24 godzinach, możesz go kupić bez poczucia winy. Zdziwisz się jednak, jak wielu zakupów pod wpływem impulsu unikniesz.

Dokonując zakupu, zadaj sobie pytanie, kiedy go użyjesz, gdzie iw jakim celu. Czy masz w domu coś podobnego, co wykonuje tę samą pracę? Gdzie umieścisz nowy przedmiot? Czy masz wolne miejsce?

Uważne zakupy pomagają dokonywać mądrzejszych wyborów i cieszyć się każdym nowym zakupem.

Znajdź hobby

Dla wielu z nas zakupy to hobby, a pozbycie się nawyku może być bardzo trudne. Najlepszym rozwiązaniem jest upewnienie się, że masz inne rzeczy do zrobienia ze swoim czasem. Uprawiaj sport, idź na spacer itp. Znajdź hobby, które wypełni Twój czas i zastąpi potrzebę robienia zakupów.

Końcowe przemyślenia

Rzeczy, które kupujemy, mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie. Wpływ ten może być dobry lub zły, w zależności od zakupu. Zmniejszając naszą zależność od przedmiotów fizycznych, możemy zwiększyć nasze szczęście i dobre samopoczucie – i cieszyć się większą ilością gotówki w naszych kieszeniach!

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More