fbpx

Negatywne nawyki u dzieci i jak sobie z nimi radzić

Table of Contents

Czas w szkole, przedszkolu czy nawet spędzanie czasu z dziadkami to fantastyczny moment, w którym młode umysły mogą się uczyć i rozwijać. Ale to nie tylko gry i zabawy. Kiedy dziecko po raz pierwszy styka się z zewnętrznym światem, naraża się na lawinę nawyków, które nie zawsze są wspierające.

Negatywne nawyki u dzieci to zachowania, które mogą być szkodliwe dla ich zdrowia fizycznego lub psychicznego, a także utrudniać im prawidłowy rozwój i funkcjonowanie w grupie rówieśniczej.

Niektóre przykłady negatywnych nawyków u dzieci:

 1. Brak szacunku dla innych – dzieci często uczą się poprzez naśladowanie zachowań innych i jeśli widzą brak szacunku u innych, mogą takie zachowanie przenosić na swoje relacje z rówieśnikami.
 2. Agresja – dzieci w wieku przedszkolnym często doświadczają emocji takich jak złość czy frustracja, ale ważne jest, aby nauczyć je radzenia sobie z nimi w sposób, który nie będzie szkodliwy dla innych.
 3. Brak zainteresowania nauką – niektóre dzieci mogą mieć trudności z zaangażowaniem się w zajęcia edukacyjne i mogą odczuwać brak motywacji do nauki.
 4. Nieposłuszeństwo – dzieci w wieku przedszkolnym często mają trudności z posłuszeństwem i mogą ignorować polecenia dorosłych.

Te nawyki, dobre czy złe, są poza twoją kontrolą. I chociaż mogłeś uchronić je przed kultywowaniem tych nawyków w domu, czas z innymi jest kolejnym miejscem, w którym mogą się z nimi spotkać. Nic nie możesz zrobić, aby zmienić to środowisko.

A dzieci w naturalny sposób przyswajają wiele zachowań, które widzą wokół siebie.

Co więc możesz zrobić, aby poradzić sobie ze złymi nawykami, które rozwijają się u twoich dzieci? Wypróbuj te wskazówki:

 1. Bądź cierpliwy. Ta wskazówka może być zaskoczeniem dla wielu rodziców, ale podjęcie natychmiastowych działań może czasami wyrządzić więcej szkody niż pożytku.
 • Zaakceptuj fakt, że wszystkie dzieci rozwijają złe nawyki we wczesnym okresie życia, więc staraj się początkowo nie robić z tego wielkiej sprawy. Postaraj się stworzyć odprężającą atmosferę.
 • W większości przypadków Twoje dziecko wyrośnie ze złych nawyków samodzielnie, bez Twojej pomocy. Więc zrób coś nie robiąc nic.
 1. Spróbuj zrozumieć swoje dziecko. Po pewnym czasie, gdy czekanie nie zadziała, możesz spróbować zbadać przyczyny takiego zachowania. Dzieci są niewinne i lubią poznawać otaczający je świat.
 • Niektóre nawyki u dzieci mogą wynikać ze stresującego środowiska szkolnego, podczas gdy w przypadku innych chaotyczna rodzina może powodować złe zachowanie. Dotarcie do źródła problemu dziecka pomoże ci zrozumieć te nawyki.
 • Na przykład dziecko nie rozwija nawyku dłubania w nosie tylko po to, by cię zirytować. Dłubią w nosie z powodu dokuczliwego podrażnienia skorupy w nosie.
 • Gdy poznasz źródło złego nawyku, możesz zacząć wprowadzać pozytywne zmiany, aby pomóc dziecku przełamać złe zachowanie i przestać dłubać w nosie.
 1. Unikaj zwracania uwagi na negatywne zachowanie. Dzieci to stworzenia, które chcą zwrócić na siebie uwagę. Czasami dziecko nabiera nawyku, aby zwrócić na siebie uwagę, a nie dlatego, że jest to rzeczywisty nawyk.
 • Jeśli okaże się, że jest to źródło ich praktyki, najlepszą opcją jest zignorowanie tego na samym początku. Każda uwaga, jaką im poświęcisz, tylko zachęci ich do kontynuowania tego. 
 1. Podczas gdy jesteś cierpliwy, obserwuj ich i pracuj jako zespół. Możesz pracować z dzieckiem, aby ograniczyć wszelkie złe nawyki. To może być jeden z najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z nimi.
 • Dokuczanie i wywieranie presji zwiększa negatywny wzorzec, ponieważ dzieci nawet nie zdają sobie sprawy, że to, co robią, jest złe. Postaraj się więc je zrozumieć.
 • Jeśli możesz wymyślić problem z ich zachowaniem, możesz pracować z dzieckiem, aby wymyślić plan jego zmiany. Porozmawiaj z dzieckiem o problemie i trudnościach z nim związanych i pracuj z nim, aby opracować nowy sposób radzenia sobie z sytuacją.
 1. Zastąp złe nawyki angażowaniem się w inne działania. Na przykład, jeśli Twoje dziecko dłubie w nosie, ponieważ się nudzi, spróbuj zaangażować je w inne zajęcia, które je interesują.
 • Idź do zoo, zorganizuj piknik w parku lub idź do kina. Jest wiele rzeczy, do których możesz je zachęcić, oprócz dłubania w nosie. Więc odwróć ich uwagę.
 • Podobnie jak w przypadku innych złych nawyków i uzależnień, zastąpienie złych nawyków zdrowymi i produktywnymi zachowaniami pomoże dziecku w zdrowym zaspokojeniu jego potrzeb.

Strach pomyśleć o złych nawykach, które rozwinie Twoje dziecko. Ale jako rodzic musisz zaakceptować to jako część życia swojego dziecka.

Nie każdy zły nawyk jest czymś, co można szybko zmienić, ale można z nim pracować, aby był rzadszy. Jeśli istnieją zachowania, z którymi trudno ci sobie poradzić, porozmawiaj o nich z dzieckiem i wspólnie opracujcie plan ich zmiany. Zarówno Ty, jak i Twoje dziecko na tym skorzystacie.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More