fbpx

Nawyki żywieniowe dla zdrowego odchudzania

Table of Contents

Jeśli jesteś jak większość dorosłych i Twoje powody do utraty wagi uległy zmianie. Zdrowie zastąpił wygląd jako główną motywację do odchudzania.

Według niedawnej ankiety Mayo Clinic przeprowadzonej wśród ponad 200 000 Amerykanów, 83% stwierdziło, że motywacją numer jeden do redukcji jest ich zdrowie. Naukowcy przypisują tę zmianę częściowo wpływowi, jaki pandemia wywarła na nasze priorytety.

Utrata wagi z powodów wewnętrznych jest również bardziej skuteczna. Dążenie do własnego spełnienia jest lepsze niż próba zaimponowania dawnej miłości na zjeździe absolwentów szkoły średniej lub wciskanie się w mniejszy kostium kąpielowy.

Pożegnaj się z dietami jo-jo i próbami sprostania nierealistycznym obrazom medialnym. Dowiedz się więcej o zdrowych sposobach na utratę wagi i utrzymanie jej w trosce o własne dobre samopoczucie.

Nawyki żywieniowe dla zdrowego odchudzania:

 1. Zaplanuj swoje menu. Łatwiej jest dokonywać mądrych wyborów, gdy świadomie myślisz o tym, jak jesz. Poświęć godzinę w niedzielne wieczory na zaplanowanie posiłków i przekąsek na cały tydzień.
 2. Smacznego śniadania. Tankowanie rano dodaje energii i zapobiega napadom głodu w ciągu dnia. Usiądź do omletu ze szpinakiem lub wypij smoothie w drodze do pracy.
 3. Jedz więcej błonnika. Pokarmy bogate w błonnik dostarczają mniej kalorii. Obejmuje to większość warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych.
 4. Zwiększ ilość białka. Zmniejsz głód i zwiększ metabolizm, pozyskując 25 do 35% kalorii z białka. Rozłóż go w ciągu dnia, aby Twój organizm mógł go efektywniej wykorzystać.
 5. Czytaj etykiety. Uczynienie pełnowartościowej żywności podstawą diety radykalnie ograniczy dodatek cukru, soli i niezdrowych tłuszczów. Kupując przetworzoną żywność, zwracaj uwagę na skład. Nadal możesz cieszyć się wygodą produktów, takich jak zwykłe mrożone warzywa, jogurt i fasola w puszkach.
 6. Pij wodę. Słodkie napoje są pełne pustych kalorii. Ugaś pragnienie wodą. Możesz ożywić go łodygami selera lub jagodami, aby uzyskać więcej smaku.
 7. Zmniejsz porcje. Zapomnij o zakazanych produktach. Zwykle możesz jeść wszystko, jeśli praktykujesz umiar. Dowiedz się, jak wygląda ćwierć szklanki migdałów lub uncja sera.
 8. Zjedz obiad. Przygotowując własne posiłki, możesz kontrolować metody gotowania i dokonywać zdrowych zamienników. Zapakuj lunch do pracy iopanuj proste przepisy na szybkie obiady w ciągu tygodnia.
 9. Unikaj modnych diet. Diety głodowe pozbawiają organizm niezbędnych składników odżywczych i mogą sprawić, że śmieciowe jedzenie będzie nie do odparcia. Skoncentruj się na strategiach, których możesz używać w dłuższej perspektywie.

Inne nawyki związane ze stylem życia dla zdrowego odchudzania:

 1. Ćwicz regularnie. Twoja dieta jest głównym czynnikiem w zrzucaniu dodatkowych kilogramów, ale ćwiczenia pomogą ci zachować szczupłą sylwetkę. Zaprojektuj zrównoważony program z treningiem siłowym, aerobikiem i rozciąganiem.
 2. Śpij dobrze. Brak snu zaburza gospodarkę hormonalną i przyczynia się do przybierania na wadze. Kładź się spać mniej więcej o tej samej porze każdej nocy, nawet w weekendy i święta. Utrzymuj swoją sypialnię w ciemności i ciszy. Staraj się odpoczywać od 7 do 8 godzin każdej nocy.
 3. Radzić sobie ze stresem. Znajdź praktyki relaksacyjne, które pomogą Ci uniknąć emocjonalnego jedzenia i zredukować hormony stresu, które wywołują apetyt na jedzenie. Porozmawiaj o swoich uczuciach z kimś, komu ufasz. Zanurz się w ciepłej kąpieli lub pracuj nad swoim hobby.
 4. Zważyć. Codzienne wchodzenie na wagę może zmotywować Cię do zdrowego odżywiania. Pamiętaj, że wahania masy ciała nawet o kilka funtów są naturalne.

Ponad dwie trzecie dorosłych Amerykanów ma nadwagę lub otyłość, co zwiększa ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych i wydatków. Bezpieczna i trwała utrata wagi to świetny sposób na okazanie sobie miłości.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More