fbpx

Kłótnie i awantury w czasie Świąt i czasu wolnego – jak przetrwać Świąteczny stres

Table of Contents

Święta i dłuższe okresy wolnego są często stresujące w naszej rodzinie. Mamy dwójkę małych dzieci, a podczas przerwy w codziennej rutynie czujemy się rozdarci na milion kawałków, bo “wszystko” jest do zrobienia, a pasuje jeszcze odpocząć.

Wydaje mi się, że ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że stres w wielu rodzinach wzrasta podczas świąt i wakacji. Łatwo jest dać się złapać we wszystkie wymagania związane z czasem wolnym. Masz mniej czasu na skupienie się na sobie i swoim związku. 

Możemy złagodzić część świątecznego stresu, identyfikując przyczynę stresu i pracując nad rozwiązaniem tych wyzwań. 

Czy konkretny członek rodziny powoduje problemy? Czy oboje za bardzo kłócicie się o prezenty dla dzieci? Co jest przyczyną największego stresu w tym czasie? Czy potrzebuję mieć więcej czasu dla siebie a pojawiają się dodatkowe obowiązki?

Po zidentyfikowaniu przyczyny stresu łatwiej jest znaleźć sposoby na wspólne radzenie sobie z nim.

Zadania i obowiązki podczas Świąt  

Pomocne może być ustalenie oczekiwań i planu przed rozpoczęciem czasu wolnego. 

Możecie wspólnie utworzyć listę rzeczy, które chcesz osiągnąć podczas nadchodzącej przerwy Świątecznej. Następnie podzielcie listę, aby każda osoba miała sprawiedliwy podział zadań. 

Trzymajcie się swojej listy, aby zawsze wiedzieć, czego się spodziewać podczas dni wolnych i uniknąć przykrych niespodzianek. 

Na początku możesz czuć, że masz problem z podziałem obowiązków świątecznych. Każdy z nas czuje, że robi więcej, niż ma ochotę, jednak późniejszą nagrodą będzie czas spędzony wspólnie. 

Kobietom, nawet jeśli Ci o tym nie powiedzą – często nie podoba się, że muszą gotować i robić zakupy. Nie zrozum mnie źle, często sprawia im to przyjemność i godzą się na robienie tych “nudnych” czynności i mają nadzieję, że będą przez to docenione.

W nas facetach często pojawia się opór, że musimy robić coś, na co nie mamy ochoty.

Niestety musimy zdać sobie sprawę z tego, że zostaliśmy wychowani w środowisku patriarchalnym i w momencie, kiedy w dzieciństwie my się chowaliśmy z tatą czy dziadkiem w piwnicy albo garażu pod pretekstem sprzątania, nasze siostry czy koleżanki zapierdzielały w kuchni z mamami i babciami, żeby cała rodzina mogła świętować.

Musimy sobie uświadomić, że w tych czasach panował trochę inny model rodziny – facet chodził do pracy, a kobieta najczęściej wychowywała dzieci, więc czuła, że obowiązki domowe były na jej głowie.

Teraz jest często tak, że kobiety wykonują w domu to, co dawniej (opieka nad dziećmi, zakupy, gotowanie itd.) a dodatkowo pracują co najmniej 8 godzin dziennie. A faceci zatrzymali się na pracy…

My faceci musimy zacząć sobie uświadamiać to, że nie “pomagamy” w sprzątaniu, gotowaniu czy wychowywaniu dzieci, ale jesteśmy tego częścią.

Moja teściowa ma takie podejście, że facet bez kobiety to zapuści dom i umrze z głodu. Nie zgadzam się z tym, ale z jakiegoś powodu z zewnątrz często to tak wygląda. Dopóki mamy co jeść i ktoś za nas sprząta, to jest w porządku. Kiedy dochodzi to tego, że my mamy się tym zająć, budzi się w nas wewnętrzny opór typu “bo ona zawsze to robiła, więc czego teraz chce ode mnie”.

Nie zrozum mnie źle, że ja sobie siedzę i najeżdżam na facetów, a sam jestem idealny.

Ja też mam z tym problem i mimo, że rozumiem jakie mechanizmy za tym stoją, czasami ciężko mi wziąć na siebie odpowiedzialność za obowiązki domowe zamiast “nie zauważyć”, że:
– pranie się wyprało i trzeba je wywiesić
– zmywarka jest pełna i trzeba ją nastawić
– jest pełno okruszków na podłodze i trzeba odkurzyć

Nie można nikogo zmusić do zamiłowania do sprzątania czy gotowania. Możemy jednak widzieć, że są rzeczy do zrobienia i zamiast czekać aż “magicznie” się same zrobią rękami naszej drugiej połówki wziąć się w garść, zacisnąć zęby i pokazać prawdziwą męskość!

Prezenty dla siebie

Kolejnym aspektem, który może powodować spięcia w czasie Świąt jest podejście do prezentów dla siebie.

Istnieje kilka sposobów, w jakie pary mogą obchodzić się z prezentami podczas Świąt: 

 • Po pierwsze, możecie podjąć wspólną decyzję, aby nie dawać sobie nawzajem prezentów. Oznacza to, że nie będziesz czuć się zobowiązany do zakupu czegokolwiek. – my z Karoliną robiliśmy tak przez dłuższy czas, ale w 2022 stwierdziliśmy, że dzięki otrzymywaniu prezentów czujemy się bliżej siebie.
 • Kolejnym sposobem jest ustalenie limitu budżetu, ile wydasz na prezent. Zobowiąż się do tej liczby i nie wydawaj więcej. Dzięki temu nie będzie rozczarowania, że ktoś wydał za dużo.
 • Jeśli zdecydujecie się kupić sobie nawzajem prezenty, ułatwcie to. Stwórzcie listę tego, czego chcesz i dajcie ją sobie nawzajem. Bądź konkretny i podaj szczegóły tego, czego chcesz. Unikaj zmieniania kupowania prezentów w tajemniczą grę. 

Powiedz swojej żonie dokładnie, czego chcesz i zadaj jej to samo pytanie. Może to radykalnie zmniejszyć stres podczas Świąt. 

My do tego korzystamy z Google Keep (używamy tego również do robienia listy zakupów). Każde z nas ma swoją listę marzeń i udostępniamy ją sobie wzajemnie. W momencie, kiedy chcę zrobić jakiś prezent Karolinie, zaglądam do listy. Podobnie jak wtedy, kiedy jestem w sklepie. Zawsze patrzę wtedy na listę rzeczy, które są do kupienia.

Prezenty dla dzieci

Kupowanie prezentów dla naszych dzieci to paradoksalnie spory problem naszym domu. Z jednej strony oboje wiemy, że zabawki dzieci nie mieszczą się już w ich pokoju, ale kiedy zobaczymy coś, co może im sprawić przyjemność, ciężko się oprzeć.

Sposoby na prezenty dla dzieci:

 • Porozmawiaj z żoną przed zakupem jakichkolwiek prezentów i podjęciem wspólnej decyzji o kupowaniu tylko jednego prezentu na dziecko. 
 • Może być kuszące, aby dać dzieciom ubrania lub przydatne przedmioty podczas Świąt. Jednak czy oni już nie dostają tego typu rzeczy w ciągu roku? Rozważ kupienie im jednej konkretnej zabawki i zachowanie “praktycznych” prezentów na inny czas. 
 • Inną opcją jest zabranie dzieci na fajny wyjazd zamiast kupowania im prezentów. Możesz im powiedzieć, że ich prezentem jest wycieczka do hotelu przyjaznego dla dzieci lub innego ciekawego miejsca. Mogą nie przegapić nowych zabawek, gdy usłyszą o wakacjach. Zamiast dodawać przedmioty do ich przepełnionych pojemników na zabawki, będziesz dodawać super przeżycia do ich wspomnień. 

Organizacja spotkań

Masz kilka możliwości radzenia sobie z wizytami rodzinnymi w czasie świąt:

 • Jedną z opcji jest zmiana lat, w których odwiedzasz teściów. Na przykład jednego roku możesz odwiedzić jej rodziców, a następnego roku swoich rodziców.
 • Inną opcją jest, aby teściowie przyjechali do Ciebie w czasie świąt.
 • Możliwe jest również całkowite pominięcie wizyt rodzinnych. Chociaż odmówienie Twoim rodzicom lub jej rodzicom może być trudne, pozostanie w domu może zmniejszyć stres. 

Niezależnie od tego, jaką opcję wybierzesz, ważne jest, abyście zarówno Ty, jak i twoja żona czuli się z nią komfortowo. 

Kluczowe znaczenie ma stworzenie zjednoczonego frontu, który nie będzie zachwiany przez żadnych rodziców. 

Na początku może to powodować pewne konflikty, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się zostać w domu lub poprosisz o przyjście do Ciebie. Mogą nie być przyzwyczajeni do tego, że odmawiasz.

Jednak wzmacnia to Twój związek i łagodzi stres, gdy ustalasz jasne granice z obiema stronami. 

Rozważ te pomysły:

 1. Zarezerwuj czas na bycie z żoną. Wybierz jeden lub dwa dni w kalendarzu w okresie świątecznym i spraw, aby były randkowymi wieczorami. Oznacza to, że dzieci nie mają wstępu i możecie skupić się tylko na sobie.
 2. Znajdź sposób, aby pozostać w kontakcie z żoną przez cały czas wolny. Niezależnie od tego, czy wysyłacie sobie nawzajem słodkie wiadomości tekstowe, czy zostawiacie miłe karteczki samoprzylepne w swoich kanapkach, znajdź sposób, aby miłość trwała.
 3. Przedstaw swoje plany świąteczne jasno, ale bądź elastyczny. Święta są źródłem stresu dla wielu par. Ważne jest, aby mieć plan. Jednak nawet najlepsze plany mogą się zawalić. Staraj się zachować elastyczność przez cały okres świąteczny.
 4. Stwórz swój własny rytuał dla par na święta. Od wspólnego gotowania niezwykłego lub nowego dania po zakup specjalnej ozdoby, możesz znaleźć wiele sposobów na stworzenie własnego rytuału dla par. Niech będzie zabawą dla was obojga! 

Na koniec pamiętaj, że święta mają na celu zbliżenie par i rodzin. Skoncentrowanie się na głównych ideach sezonu pomaga przebrnąć przez stres związany ze szczegółami.

Powodzenia dla Ciebie i Wesołych Świąt!

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More