fbpx
Jak wychować córkę. Asertywna kobieta

Jak wychować córkę – asertywna kobieta

Table of Contents

Bycie asertywnym to zdrowy styl komunikacji, którego każde dziecko może się nauczyć. Dla dziewcząt może to być jeszcze ważniejsze i trudniejsze.

Społeczeństwo poczyniło duże postępy, ale badania pokazują, że kobiety wciąż spotykają się z podwójnymi standardami. Podczas gdy mężczyzn podziwia się za szczerość w miejscu pracy, kobiety, częściej postrzegane są jako nielubiane lub szorstkie, kiedy wprost mówią co myślą

Jako rodzic możesz pomóc swojej córce przejść przez granicę między byciem zbyt agresywnym a byciem zbyt pasywnym. Wypróbuj te sugestie, aby wychować asertywną córkę.

Budowanie pewności siebie – jak wychować córkę:

 1. Zrozum swoje potrzeby. Samoświadomość to pierwsza lekcja, jaką należy dać dziecku. Zanim będzie mogła komunikować się z innymi, musi poznać i zaakceptować siebie. Rozmawiaj o jej uczuciach i wartościach.
 2. Samodzielność. Zachęcaj ją do samodzielności. Bądź przy niej, aby czuła, że może zawsze uzyskać wsparcie, ale pozwól jej mówić za siebie. Dzięki temu będzie lepiej przygotowana do radzenia sobie z presją rówieśników, a później z problemami dorosłych.
 3. Proszenie o pomoc. Ćwicz w łatwych sytuacjach. Zachęcaj córkę, aby samodzielnie prosiła kelnera o dodatkową porcję ketchupu do frytek lub do pójścia do swojego nauczyciela na przerwie, aby uzyskać bardziej szczegółowe wyjaśnienie zadania, którego nie potrafi samodzielnie rozwiązać.
 4. Podjęcie ryzyka. Pochwal swoją córkę za wykazanie się odwagą i uczenie się na własnych doświadczeniach. Poprowadź ją przez proces oceny zalet i wad poszczególnych rozwiązań problemu oraz radzenia sobie z konsekwencjami.
 5. Bądź autentyczny. Pomóż jej poczuć się doceniona i ważna. Zwróć uwagę na jej talenty i osiągnięcia. Spędzaj z nią czas sam na sam, dzieląc się jej zainteresowaniami i omawiając jej marzenia i cele.
 6. Myśl pozytywnie. Radosne spojrzenie sprawi, że Twoja córka będzie silniejsza i bardziej odporna. Przypominajcie sobie nawzajem, za co powinniście być wdzięczni. Ciesz się rodzinnymi obiadami i wspólnie pomagajcie innym.

Okazywanie uwagi i szacunku innym – jak wychować córkę:

 1. Słuchaj uważnie. Asertywność oznacza szacunek zarówno dla innych, jak i dla siebie, a zaczyna się od umiejętności słuchania. Na zmianę czytajcie sobie nawzajem książki i omawiajcie szczegóły. Wyłącz telefon, aby móc spędzać więcej czasu na rozmowach twarzą w twarz.
 2. Pielęgnuj cierpliwość. To, co wydaje się brakiem szacunku, może po prostu oznaczać, że Twoje dziecko ma problemy z czekaniem. Ustal zasady dla młodszych dzieci, na przykład: gdy dostaniemy w prezencie słodycze możemy zjeść je najszybciej następnego dnia. Gdy dzieci są większe, możesz wyjaśnić korzyści płynące z odraczania gratyfikacji.
 3. Współpraca jako drużyna. Promuj pracę i współpracę w domu. Daj dziecku zadania odpowiednie do wieku i zaproś je do udziału w decyzjach rodzinnych. Pomocne może być również zapisanie ich na zajęcia sportów zespołowych lub innych zorganizowanych zajęć.
 4. Rozwiązywanie konfliktów. Asertywność może zapobiec niektórym nieporozumieniom i ułatwić radzenie sobie z resztą. Pomóż dziecku wyrażać się spokojnie i szukać rozwiązań satysfakcjonujących obie strony.

Inne wskazówki:

 1. Bądź wzorem do naśladowania. Masz ogromny wpływ na życie swojej córki. Zademonstruj wybory, których chcesz, aby dokonała. Traktuj siebie i innych z życzliwością i szacunkiem.
 2. Kieruj na kluczowe obszary. Często zdarza się, że dzieci i dorośli są asertywni w niektórych obszarach swojego życia, podczas gdy w innych zmagają się z trudnościami. Zwracaj uwagę na to, gdzie Twoje dziecko potrzebuje największego wsparcia.
 3. Wytrwałość. Badania wykazały, że pewność siebie dziewcząt spada o około 30% w wieku od 8 do 14 lat. Trenuj asertywność jako stałą aktywność, aby nadążyć za wszelkimi zmianami.
 4. Baw się dobrze. Twojemu dziecku łatwiej będzie się uczyć, jeśli sprawisz, że lekcje będą przyjemne. Spróbuj odgrywać role oraz korzystaj z popularnych filmów i książek, aby wzmocnić swój przekaz. Moja córka – Marysia bardzo lubi serię: “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek

Wiedza, jak stanąć w obronie siebie i swoich poglądów, może pomóc twojej córce zmniejszyć stres, wzmocnić relacje i osiągnąć cele osobiste i zawodowe. Jako rodzic możesz zapewnić jej bezpieczne miejsce do wczesnego i częstego ćwiczenia umiejętności asertywności.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More