fbpx
Napis: jak radzić sobie ze stresem w niepewnych czasach? Oto niezawodne sposoby! Na zdjęciu młoda kobieta trzyma się rękoma za głowę.

Jak radzić sobie ze stresem w niepewnych czasach? Oto niezawodny sposób!

Table of Contents

Czy czujesz niepokój o przyszłość? Nie jesteś sam. Według jednego z globalnych badań od 2020 roku wskaźniki depresji i lęku wzrosły o ponad 25%.

To naturalna reakcja, gdy ceny artykułów spożywczych rosną, a oszczędności emerytalne maleją. Dodaj do tego nagłówki mówiące o zmianach klimatu, pandemiach i wojnach.

Prawdopodobnie masz ograniczony wpływ na tego rodzaju wydarzenia, ale możesz kontrolować sposób, w jaki na nie reagujesz. Jak kontrolować swoje emocje? Wypróbuj tę niezawodną formułę, aby znaleźć spokój w trudnych czasach.

Dbanie o siebie w niepewnych czasach:

  1. Jedz zdrowo. Dostarcz swojemu organizmowi energii, której potrzebuje. Wybieraj pyszne, pełnowartościowe pokarmy bogate w niezbędne składniki odżywcze i błonnik. Staraj się spożywać co najmniej 5 porcji owoców i warzyw każdego dnia. Ogranicz spożycie cukru, soli i tłuszczów nasyconych.
  2. Ćwicz regularnie. Badania pokazują, że u niektórych pacjentów ćwiczenia fizyczne mogą być równie skuteczne jak leki przeciwdepresyjne. Znajdź różnorodne zajęcia, które lubisz i których będziesz chciał się trzymać. Wyjdź na zewnątrz, aby uzyskać dodatkowy impuls.
  3. Śpij dobrze. Większość dorosłych potrzebuje od 7 do 8 godzin snu. Jeśli niepokojące myśli nie pozwalają ci zasnąć, spróbuj je zapisać, aby odłożyć je na później. Zadbaj też o jakość swojego snu – unikaj kofeiny i alkoholu później w ciągu dnia, ogranicz używanie telefonu i laptopa przed snem. Jeśli to tylko możliwe – śpij w cichym, przewietrzonym, zaciemnionym pokoju. Wprowadź kojące rytuały przed snem, takie jak kąpiel w ciepłej wodzie.
  4. Zaakceptuj rzeczywistość. Zaprzeczanie nieprzyjemnym faktom może tylko wzmocnić niepokój. Skoncentruj się na rozwiązaniach, niż życzyć sobie, żeby było inaczej.
  5. Myśl pozytywnie. Spójrz na jasną stronę i pielęgnuj uczucie wdzięczności. Szukaj podnoszących na duchu wiadomości i ludzi podejmujących konstruktywne działania w swoich społecznościach.
  6. Trenuj swój oddech. Masz proste i bezpłatne narzędzie, którego możesz użyć w dowolnym momencie, aby pomóc sobie zarządzać emocjami. Ćwicz głębokie wdechy i wydłużaj wydechy. Weź udział w zajęciach lub obejrzyj film, aby dowiedzieć się więcej o łączeniu oddechu z ruchami ciała.
  7. Rozciągnij mięśnie. Posłuchaj uważnie swojego ciała i znajdź miejsca, w których odczuwasz napięcie. Rozciąganie pomaga rozluźnić się i zrelaksować. Niech to będzie stały element Twoich treningów. Pamiętaj też o robieniu przerw na ruch, gdy siedzisz przez długi czas.
  8. Pozbądź się bałaganu. Twoje otoczenie wpływa na Twój nastrój. Utrzymanie czystości i porządku w domu i biurze pomaga skupić się i poczuć zadowolenie. Oddaj przedmioty, których rzadko używasz lub przechowuj je poza zasięgiem wzroku.
  1. Ogranicz używki. Choć może się wydawać, że alkohol czy papierosy przyniosą ulgę w stresie, to pamiętaj, że jest to uczucie jedynie chwilowe. Nie jest to żadne remedium na niepokój, a dodatkowo może doprowadzić do uzależnień.
  1. Unikaj przyswajania zbyt dużej ilości informacji. Ogranicz przeglądanie wiadomości ze świata do niezbędnego minimum. Oglądanie i czytanie wiadomości non-stop nie jest korzystne dla naszego zdrowia psychicznego. Ustal dzienny limit czasowy na zdobywanie tych informacji.

W niepewnych czasach postaw na relacje międzyludzkie:

  1. Połącz się z bliskimi. Jak spędzać czas wolny? Z rodziną i przyjaciółmi. Poświęć czas na wieczory filmowe i randki przy kawie. Jeśli Twój harmonogram jest napięty, połącz spotkania towarzyskie z załatwianiem spraw zawodowych lub wykonywaniem domowych obowiązków.
  2. Wyraź swoje uczucia. Poinformuj innych o trudnościach, z którymi się mierzysz i poproś o pomoc, gdy jej potrzebujesz. Angażuj się w głębokie rozmowy. Prowadzenie dziennika może zwiększyć Twoją świadomość i ułatwić mówienie o swoich emocjach.
  3. Podziel się śmiechem. Rozśmieszajcie się nawzajem i rozchmurzcie się. Opowiadaj dowcipy i opisz zabawne rzeczy, które ci się ostatnio przydarzyły. Sparodiuj kogoś lub wyśmiewaj się z siebie. Graj w szarady i wysyłaj żartobliwe prezenty.
  4. Jedzcie wspólnie. Rodzinne posiłki to jeden z najważniejszych rytuałów, jakie można obserwować. Ciesz się stymulującą rozmową i zdrowym jedzeniem. Wspólnie planujcie menu i przygotujcie potrawy. Wyłącz telewizor i telefony.
  5. Daj coś od siebie. Bycie hojnym sprawia, że ​​czujesz się szczęśliwszy i bardziej pewny siebie. Pracuj jako wolontariusz w swojej społeczności i praktykuj przypadkowe akty dobroci.
  1. Rozwijaj swoje hobby. Spędź czas na tym, co naprawdę lubisz robić. Pewnie masz jakieś zajęcie, które rozwija Twoje umiejętności albo po protu daje Ci przyjemność. Jeśli nie masz, spróbuj je znaleźć.
  2. Dbaj o siebie. Zdrowe relacje zależą od dawania i brania. Ustal rozsądne granice. Wspieraj innych z życzliwością i empatią, ale nie pozwól się wykorzystywać.

Rozwijaj mądrość i siłę, których potrzebujesz, aby prosperować w niepewnych czasach. Pracuj nad swoimi relacjami ze sobą i innymi, abyś mógł zachować spokój umysłu.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More