
Napady złości i tak zwane „okropne dwulatki” to zawsze trudny czas dla rodziców, ale jest to faza, przez którą przechodzą wszystkie małe dzieci – i faza, która pozostawia rodziców sfrustrowanych i zmęczonych.
Aby pomóc Ci poradzić sobie z tym trudnym czasem, zebraliśmy kilka porad, które pomogą Ci lepiej zrozumieć napady złości i skuteczniej sobie z nimi radzić.
Dlaczego zdarzają się napady złości?
Napady złości mają tendencję do pojawiania się, ponieważ dzieci mają niewielką praktykę kontrolowania, rozumienia i rozpoznawania swoich emocji –a ten brak doświadczenia może wywołać wybuchy złości.
Poza tym dzieci w tym wieku są często na wczesnych etapach nauki mówienia i komunikowania się, ale wciąż mają trudności z wyrażeniem tego, czego pragną, czują lub potrzebują. Mogą próbować komunikować się z rodzicami, ale spotykają się z zamieszaniem. Mogą również napotkać emocje, których nie są w stanie zrozumieć.
Jak radzą sobie z niezadowoleniem? Wyrzucają to z siebie. W skrócie: wyrażają swoją frustrację lub złość jako napady złości.
Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka? Oto pięć wskazówek, które pomogą rodzicom radzić sobie z napadami złości:
- Zachowaj spokój. Kiedy mamy do czynienia z napadami złości, pierwszą rzeczą, którą rodzice powinni zrobić, jest zachowanie spokoju. Utrata panowania nad sobą, ponieważ dziecko straciło panowanie nad sobą, nie rozwiąże problemów. To tylko pogarsza sprawę.
- Ignoruj krzyki, kopanie i tupanie tak bardzo, jak to możliwe i udawaj, że nic się nie stało. Może pomóc odzyskać kontrolę nad sytuacją i określić źródło problemu oraz sposób jego rozwiązania.
- Bądź wyrozumiały. Dzieci, choć tak genialne, nie są małymi dorosłymi. Kiedy twoje dziecko się denerwuje, reaguje przesadnie, ponieważ brakuje mu doświadczenia w radzeniu sobie z emocjami.
- Rozważ sytuację z ich punktu widzenia i zastosuj tę wiedzę, aby im pomóc lub się uspokoić.
- Bądź cierpliwy. Napady złości u Twojego dziecka nie znikną z dnia na dzień. Jeśli to zrozumiesz, zaakceptujesz fakt, że musisz z nimi żyć przez jakiś czas, zanim będziesz mógł je regulować. Nie poddawaj się, zanim ci się uda.
- Zawsze pamiętaj, że stracisz kontrolę, jeśli stracisz cierpliwość.
- Postawić na swoim. Łatwiej będzie się poddać, gdy Twoje dziecko płacze i wymachuje. Już, poddanie się raz z powodu napadu złości mówi dziecku tylko, że następnym razem wpadnie w kolejny napad złości. W końcu możesz się znowu poddać.
- Aby tego uniknąć, upewnij się, że Twoje dziecko zna swoje granice, odrzucając jego żądania, gdy wpada w złość.
- Bądź proaktywny, a nie reaktywny. Możesz powstrzymać napad złości, zanim się zacznie. Kiedy dzieci są głodne lub zmęczone, mają skłonność do napadów złości.
- Poznaj potrzeby swojego dziecka i dowiedz się, co wywołuje jego napady złości. Następnie możesz poradzić sobie z wszelkimi dyskomfortami, jakie mają i zapobiec wystąpieniu krachu.
Można poradzić sobie z napadami złości dziecka i wychować dobrze wychowane dzieci –ale będziesz musiał konsekwentnie wykonywać powyższe kroki. Jeśli to zrobisz, może się okazać, że okropne dwulatki nie są okropne.