fbpx

Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka?

Table of Contents

Napady złości i tak zwane „okropne dwulatki” to zawsze trudny czas dla rodziców, ale jest to faza, przez którą przechodzą wszystkie małe dzieci – i faza, która pozostawia rodziców sfrustrowanych i zmęczonych.

Aby pomóc Ci poradzić sobie z tym trudnym czasem, zebraliśmy kilka porad, które pomogą Ci lepiej zrozumieć napady złości i skuteczniej sobie z nimi radzić.

Dlaczego zdarzają się napady złości?

Napady złości mają tendencję do pojawiania się, ponieważ dzieci mają niewielką praktykę kontrolowania, rozumienia i rozpoznawania swoich emocji –a ten brak doświadczenia może wywołać wybuchy złości.

Poza tym dzieci w tym wieku są często na wczesnych etapach nauki mówienia i komunikowania się, ale wciąż mają trudności z wyrażeniem tego, czego pragną, czują lub potrzebują. Mogą próbować komunikować się z rodzicami, ale spotykają się z zamieszaniem. Mogą również napotkać emocje, których nie są w stanie zrozumieć.

Jak radzą sobie z niezadowoleniem? Wyrzucają to z siebie. W skrócie: wyrażają swoją frustrację lub złość jako napady złości.

Jak radzić sobie z napadami złości u dziecka? Oto pięć wskazówek, które pomogą rodzicom radzić sobie z napadami złości:

 1. Zachowaj spokój. Kiedy mamy do czynienia z napadami złości, pierwszą rzeczą, którą rodzice powinni zrobić, jest zachowanie spokoju. Utrata panowania nad sobą, ponieważ dziecko straciło panowanie nad sobą, nie rozwiąże problemów. To tylko pogarsza sprawę.
 • Ignoruj ​​krzyki, kopanie i tupanie tak bardzo, jak to możliwe i udawaj, że nic się nie stało. Może pomóc odzyskać kontrolę nad sytuacją i określić źródło problemu oraz sposób jego rozwiązania.
 1. Bądź wyrozumiały. Dzieci, choć tak genialne, nie są małymi dorosłymi. Kiedy twoje dziecko się denerwuje, reaguje przesadnie, ponieważ brakuje mu doświadczenia w radzeniu sobie z emocjami.
 • Rozważ sytuację z ich punktu widzenia i zastosuj tę wiedzę, aby im pomóc lub się uspokoić.
 1. Bądź cierpliwy. Napady złości u Twojego dziecka nie znikną z dnia na dzień. Jeśli to zrozumiesz, zaakceptujesz fakt, że musisz z nimi żyć przez jakiś czas, zanim będziesz mógł je regulować. Nie poddawaj się, zanim ci się uda.
  1. Zawsze pamiętaj, że stracisz kontrolę, jeśli stracisz cierpliwość.
 1. Postawić na swoim. Łatwiej będzie się poddać, gdy Twoje dziecko płacze i wymachuje. Już, poddanie się raz z powodu napadu złości mówi dziecku tylko, że następnym razem wpadnie w kolejny napad złości. W końcu możesz się znowu poddać.
 • Aby tego uniknąć, upewnij się, że Twoje dziecko zna swoje granice, odrzucając jego żądania, gdy wpada w złość.
 1. Bądź proaktywny, a nie reaktywny. Możesz powstrzymać napad złości, zanim się zacznie. Kiedy dzieci są głodne lub zmęczone, mają skłonność do napadów złości.
 • Poznaj potrzeby swojego dziecka i dowiedz się, co wywołuje jego napady złości. Następnie możesz poradzić sobie z wszelkimi dyskomfortami, jakie mają i zapobiec wystąpieniu krachu.

Można poradzić sobie z napadami złości dziecka i wychować dobrze wychowane dzieci –ale będziesz musiał konsekwentnie wykonywać powyższe kroki. Jeśli to zrobisz, może się okazać, że okropne dwulatki nie są okropne.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More