fbpx

Jak przestać o wszystkim zapominać ?

Table of Contents

Czy masz trudności z zapamiętywaniem rzeczy? Czy masz wrażenie, że zapomniałeś o wszystkim? Jeśli tak, nie martw się; nie jesteś sam. Istnieje wiele powodów, dla których ludzie zapominają o różnych rzeczach. Czasami dzieje się tak dlatego, że nie zwracali na to szczególnej uwagi.

Innym razem próbują zapamiętać zbyt wiele rzeczy naraz. Na szczęście jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby przestać zapominać.

Jak przestać o wszystkim zapominać? Oto sześć wskazówek, które pomogą Ci zapamiętać:

 1. Zwróć uwagę. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie zapominają o różnych rzeczach, jest to, że nie zwracali na nie uwagi. Więc jeśli chcesz coś zapamiętać, musisz zwrócić na to uwagę.
 • Zwracanie uwagi oznacza skupianie się na informacjach i nie pozwalanie, by cokolwiek innego cię rozpraszało. Jeśli próbujesz zapamiętać coś ważnego, wyłącz telefon i inne rozpraszacze. Poświęć tej informacji całą swoją uwagę i postaraj się ją jak najlepiej zrozumieć.
 1. Powtórz to. Powtarzanie jest kluczem do zapamiętywania. Kiedy usłyszysz coś raz, prawdopodobnie o tym zapomnisz. Ale jeśli słuchasz go wielokrotnie, jest bardziej prawdopodobne, że go zapamiętasz. Jeśli więc chcesz coś zapamiętać, powtórz to sobie kilka razy.
 • Przeczytaj to na głos lub zapisz. Im więcej informacji zobaczysz lub usłyszysz, tym większe prawdopodobieństwo, że je zapamiętasz.
 1. Zorganizuj to. Innym sposobem na ułatwienie zapamiętywania informacji jest ich uporządkowanie. Dane na swoim miejscu są łatwiejsze do zrozumienia i zapamiętania. Jednym ze sposobów organizowania informacji jest użycie urządzeń mnemotechnicznych.
 • Urządzenia mnemoniczne to techniki, które pomagają kojarzyć informacje z czymś innym, co jest łatwiejsze do zapamiętania.
 • Na przykład akronim „Roy G. Biv” to urządzenie mnemoniczne używane do zapamiętywania kolorów tęczy (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, indygo, fioletowy).
 • Możesz też powiedzieć: „Biegnij na młode dziewczyny, chłopcy na widoku”. Tak czy inaczej, urządzenia mnemotechniczne mogą pomóc Ci uporządkować informacje i ułatwić ich zapamiętywanie.
 1. Wizualizuj to. Innym sposobem zapamiętywania informacji jest jej wizualizacja. Kiedy wyobrażasz sobie informacje w swoim umyśle, jest bardziej prawdopodobne, że zapamiętasz je później. Więc jeśli próbujesz coś sobie przypomnieć, zamknij oczy i wyobraź sobie to w swoim umyśle.
 • Zobacz kolory, kształty i szczegóły. Im żywszy obraz, tym łatwiej będzie go zapamiętać.
 1. Podłącz to. Innym sposobem na ułatwienie zapamiętywania informacji jest połączenie ich z czymś innym. Kiedy połączysz nowe informacje z czymś, co już znasz, łatwiej jest je później przypomnieć.
 • Na przykład: jeśli próbujesz przypomnieć sobie stolicę Francji, możesz pomyśleć o Wieży Eiffla.
 • Nawiązywanie połączeń może pomóc mózgowi lepiej kodować i przypominać sobie informacje.
 1. Zrelaksować się. Wreszcie, ważne jest, aby się zrelaksować, próbując coś zapamiętać. Skupienie się i zapamiętywanie informacji może być trudniejsze, gdy jesteś zestresowany lub niespokojny. Jeśli więc czujesz się przytłoczony, weź głęboki oddech i zrelaksuj się.
 • Oto kilka łatwych metod relaksacyjnych:
  • Weź kilka głębokich oddechów
  • Słuchaj uspokajającej muzyki
  • Zamknij oczy i wyobraź sobie spokojne miejsce
 • Innym łatwym sposobem na relaks jest spacer na łonie natury.Badania pokazują, że chodzenie pomaga zrelaksować umysł i zwiększa poziom endorfin i serotoniny, jednocześnie relaksując się i poprawiając nastrój. Kiedy czujesz się spokojny i szczęśliwy, łatwiej będzie ci coś zapamiętać.

Ludzie zapominają o różnych rzeczach z różnych powodów. Czasami dzieje się tak dlatego, że w pierwszej kolejności nie zwracali uwagi lub próbowali przypomnieć sobie zbyt wiele naraz.

Pierwszym krokiem w zapamiętywaniu jest zwracanie uwagi – koncentrowanie się na temacie i nie pozwalanie, by cokolwiek innego cię rozpraszało.

Uporządkowanie informacji może pomóc w lepszym przypominaniu sobie rzeczy. Urządzenia mnemoniczne mogą pomóc uporządkować wiedzę i lepiej ją przypomnieć. Bardziej prawdopodobne jest, że zapamiętasz wiedzę, jeśli zwizualizujesz ją w swojej głowie.

Skorzystaj z tych wskazówek, aby poprawić swoją pamięć. Wykonanie tych kroków pomoże Ci w krótkim czasie osiągnąć laserowo ostrą pamięć.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More