fbpx

Jak pomóc dzieciom w dokonywaniu mądrzejszych wyborów?

Table of Contents

Żaden człowiek nie żył bez dokonywania złych wyborów w pewnym momencie swojego życia. Jeśli już, to wydaje się popełnianie błędów jest naturalne dla organizmu człowieka. A dla większości ludzi niektóre z tych błędów są tak odmieniające życie, że żałują, że nie mogą cofnąć się i je poprawić.

Każdy ma jedną lub dwie – może być więcej – rzeczy, które chciałby cofnąć w czasie i zmienić. Na przykład niektórzy ludzie żałują, że nie ukończyli szkoły średniej. Lub niektórzy ludzie żałują, że nie wybrali innego kierunku studiów.

Niektórzy ludzie żałują, że nie zaczęli oszczędzać pieniędzy, gdy byli młodsi, zamiast wydawać wszystko na rzeczy takie jak najnowszy gadżet lub nowy samochód.

Wszystkie te myśli powodują, że chcemy pomóc naszym dzieciom dokonywać bardziej inteligentnych wyborów. I uchronić się przed popełnieniem tych samych błędów.

Jak pomóc dzieciom w dokonywaniu mądrzejszych wyborów?

 1. Pozwól swoim dzieciom popełniać błędy. Może wydawać się dziwne, że pozwalanie dzieciom na popełnianie błędów pomoże im popełniać mniej błędów w przyszłości. Alebłędy są okazją do nauki.
 • Dzieci mają naturalną ciekawość, która pomaga im się uczyć. Wielu dorosłych traci tę ciekawość. Zamiast tego wolą fakty niż odkrywanie.Pozwól swoim dzieciom odkrywać. Pozwól im popełniać błędy. Niech uczą się na tych błędach.
 • Dziecko, które uczy się na swoich błędach, zyskuje wgląd, rozwija poczucie pewności siebie i uczy się myśleć nieszablonowo. Ta pewność siebie może się później opłacić, gdy staną przed wyzwaniem, którego nie przewidzieli i będą musieli myśleć na nogach.
 1. Włącz swoje dzieci w codzienne decyzje. Na przykład, jeśli planujesz obiad ze współmałżonkiem, uwzględnij w nim swoje dzieci. Pozwól im iść z tobą do sklepu spożywczego, aby wybrać rzeczy na posiłek.
 • Co tydzień pozwól im wybrać jedno miejsce, do którego chcą się udać lub rzecz, którą chcą zrobić. Robienie tych rzeczy możepomóż swoim dzieciom nauczyć się umiejętności rozwiązywania problemów.
 1. Pomóż im wyrobić w sobie nawyk zatrzymywania się, aby obserwować sytuację, zanim coś powiedzą lub zaczną działać. Osoba, która mówi, zanim pomyśli, ma tendencję do popełniania błędów — jednakktoś, kto czeka, aby pomyśleć, zanim zacznie działać, jest bardziej skłonny do podejmowania mądrych wyborów.
 • Kiedy tynaucz dziecko pauzy przed działaniem, uczysz je podstawowych umiejętności życiowych. Nie zawsze będą idealne, ale przynajmniej będą miały przewagę w nauce dobrych nawyków podejmowania decyzji.
 1. Nie osłaniaj ich przed prawdziwym światem. Jako rodzice lubimy chronić nasze dzieci przed nieprzyjemnymi aspektami życia. Jednak często przynosi to odwrotny skutek w tym sensie, że zbyt duża ochrona oznacza, że ​​nasze dzieci nigdy nie nauczą się umiejętności potrzebnych do radzenia sobie w trudnych okolicznościach.
 • Często zdarza się, że dorośli mają trudności z przystosowaniem się, ponieważ nie przewidują trudności świata. Kiedy wystawiasz swoje dziecko na świat, tyniech nauczą się radzić sobie z trudnościami, zamiast ich unikać.
 1. Wychowuj ich, aby mieli dobre wartości moralne. Doskonałym sposobem poprowadzenia dziecka w podejmowaniu zdrowych decyzji jest oparcie decyzji na solidnych zasadach moralnych. Dziecko, które wyznaje takie wartości, jak życzliwość, hojność i uczciwość, ma znacznie większe szanse na podejmowanie dobrych decyzji.
 • Aby nastawić dziecko na właściwą drogę, daj mu więcej autonomii i obserwuj, jak reaguje na różne sytuacje. Następnie,kiedy twoje dziecko popełni błąd, nie pouczaj go ani nie karć. Zamiast tego naucz go, jak uczyć się na własnych błędach.

Popełniamy błędy, gdy wchodzimy w interakcje z innymi ludźmi i podejmujemy decyzje. Jednakże,ważne jest, aby rozpoznać, w jaki sposób błędy mogą przynieść korzyści naszemu życiu. Rodzice powinni pamiętać, że mogą powierzyć swoim dzieciom niektóre wybory, ponieważ pomogą im nauczyć się umiejętności życiowych i rozwinąć dobre wartości moralne.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More