fbpx

Jak kłócić się w zdrowy sposób ?

Table of Contents

Wszyscy byliśmy w kłótniach, które wymykały się spod kontroli. Bez względu na powód, mogą one sprawić, że poczujemy się wyczerpani i zdenerwowani. Możesz uniknąć tego wszystkiego i uzyskać lepsze wyniki, ucząc się, jak kłócić się w zdrowy sposób, unikać eskalacji i pozytywnie rozwiązywać konflikty.

Jak kłócić się w zdrowy sposób ? Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a będziesz prowadzić zdrowe i produktywne kłótnie ze swoimi bliskimi:

 1. Pamiętaj, że kłótnie są normalne. Kłótnie są częścią życia i nie zawsze są czymś złym. Kłótnie mogą być zdrowe! Pozwala wyrazić swoje uczucia i opinie oraz może pomóc w podjęciu decyzji.
 • Jednak kłótnie mogą stać się niezdrowe, gdy są zbyt gorące lub niszczą twoje relacje.
 1. Staraj się unikać eskalacji. Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie zdrowej argumentacji jest unikanie eskalacji. Staraj się nie mówić rzeczy, które sprawią, że druga osoba będzie bardziej zdenerwowana. Na przykład, jeśli kłócisz się o to, kto powinien zmywać naczynia, unikaj obelg i braku szacunku dla innych.
 • Zamiast tego staraj się zachować spokój i skupić się na problemie.
 • Nie używaj raniących słów ani obelg i unikaj podnoszenia głosu. Jeśli zauważysz, że Twój głos staje się głośniejszy, weź głęboki oddech i uspokój się.
 • Unikaj przywoływania kłótni z przeszłości, ponieważ sprawi to, że druga osoba poczuje się zagrożona i sfrustrowana. Unikaj także gróźb i ultimatum, ponieważ groźby pogorszą argument.
 • Nie chcesz też powiedzieć czegoś, czego możesz później żałować.
 1. Skoncentruj się na problemie. Kiedy kłócisz się, koncentracja na problemie jest niezbędna. Unikaj poruszania innych kwestii niezwiązanych z bieżącą dyskusją.
 • Mów tylko o bieżącym problemie. Nie przywołuj przeszłych argumentów ani punktów. Na przykład, jeśli kłócisz się, że twój partner nie zmywa naczyń, nie wspominaj, że nigdy nie wynosi śmieci. Sprawi to, że argument będzie bardziej zagmatwany i nie pomoże w rozwiązaniu konfliktu.
 • Staraj się zachować spokój i koncentrację. Trudno jest pozostać na temacie, gdy jesteś zdenerwowany, ale ważne jest, aby spróbować.
 • Konkretnie opisz, co Cię denerwuje. Na przykład, zamiast mówić: „Nigdy mnie nie słuchasz”, spróbuj powiedzieć: „Czułem się niesłyszany, kiedy nie odpowiedziałeś na mojego SMS-a”. Pomoże to drugiej osobie zrozumieć twoją perspektywę i doprowadzi do bardziej produktywnej dyskusji.
 1. W razie potrzeby rób przerwy. Jeśli czujesz, że kłótnia staje się zbyt gorąca, możesz zrobić sobie przerwę. Nie oznacza to, że rezygnujesz z rozwiązania konfliktu, ale oznacza to, że potrzebujesz trochę czasu, aby się uspokoić.
 • Umów się z drugą osobą na przerwę. Pomoże to uniknąć nieporozumień związanych z tym, dlaczego robisz sobie przerwę.
 • Poinformuj drugą osobę, kiedy planujesz wrócić. W ten sposób nie poczują, że je porzucasz.
 • W przerwie spróbujzrób coś uspokajającego, na przykład czytaj, słuchaj muzyki lub spaceruj.
 1. Rozwiąż konflikt. Gdy poświęcisz trochę czasu na uspokojenie się, nadszedł czas, aby rozwiązać konflikt. Porozmawiaj z drugą osobą o tym, dlaczego jesteś zdenerwowany i wymyśl rozwiązania, które mogą pomóc obu stronom.
 • Słuchaj perspektywy drugiej osoby. Ważne jest, aby zrozumieć, skąd pochodzą.
 • Spróbuj znaleźć kompromis, na który oboje możecie się zgodzić. Na przykład, jeśli kłócicie się o to, kto powinien umyć samochód, może postanowicie wspólnie umyć samochód.
 • Unikaj gry w obwinianie. To tylko sprawi, że druga osoba poczuje się defensywnie i nie pomoże w rozwiązaniu konfliktu.
 • Bądź skłonny do kompromisu. Oznacza to, że możesz zrezygnować z części tego, co chcesz rozwiązać.
 • Zachowaj otwarty umysł, aby kompromis był możliwy.
 • Bądź cierpliwy. Osiągnięcie rozwiązania, na które można się zgodzić, może zająć trochę czasu.

Kłótnie są normalną częścią każdego związku. Ważne jest, aby kłócić się zdrowo. Rozwiązuj konflikty i unikaj podnoszenia głosu, obelg i kłótni. Zrób sobie przerwę, poćwicz głębokie oddychanie i spróbuj rozwiązać spór bez eskalacji. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, możesz spierać się produktywnie i z szacunkiem oraz wspólnie osiągnąć pozytywny wynik.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More