fbpx

Jak być bardziej asertywnym

Table of Contents

Bycie asertywnym jest ważną umiejętnością życiową, którą należy kultywować i rozwijać. Zapewni to, że będziesz w stanie utrzymać się na swoim miejscu, bronić swoich potrzeb i praw oraz występować w swoim imieniu, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jak być bardziej asertywnym ? Oto sześć sposobów na rozwój asertywności.

Odkryj swój styl komunikacji

Zanim będziesz mógł stać się bardziej asertywny, musisz określić, czy używasz pasywnego, czy agresywnego stylu komunikacji. Pasywny styl oznacza, że ​​przedkładasz potrzeby innych nad własne, co może prowadzić do niechęci. Agresywny styl depcze jednak potrzeby i uczucia innych.

Żaden nie jest asertywny.

Gdy poznasz swój styl komunikacji, będziesz wiedział, w jakich obszarach musisz się zająć i nad którymi musisz popracować.

Naucz się mówić nie

Jeśli masz trudności z powiedzeniem „nie”, możesz zostać przytłoczony żądaniami i prośbami. Może to spowodować niechęć i wypalenie. Naucz się mówić „nie” w uprzejmy, asertywny, ale niepodlegający negocjacjom sposób.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie kilku stwierdzeń, aby upewnić się, że masz do czego dążyć. Przykłady mogą obejmować „Mam plany” lub „Mam konflikt w harmonogramie”. Nie musisz rozwijać swojego powodu odrzucenia.

Pracuj nad swoim językiem ciała

Asertywność to coś więcej niż tylko słowa, których używasz. Język ciała, którego używasz, jest również bardzo ważny.Kiedy nie jesteśmy asertywni, mamy tendencję do osłaniania naszych ciał i zmniejszania się tak bardzo, jak to tylko możliwe. Obejmuje to krzyżowanie ramion i kurczenie się w sobie.

Aby być asertywnym, musisz popracować nad swoją „pozycją mocy” – nogi lekko rozstawione, ramiona luźne i rozluźnione, głowa i podbródek do góry. Nie tylko pomoże ci to poczuć się pewniej, ale także wyśle ​​​​wiadomość, że jesteś opanowany, spokojny i masz kontrolę.

Pomocne może być wzięcie udziału w zajęciach, aby popracować nad swoją postawą. Może to pomóc w przyjęciu asertywnej postawy.

Oprzyj się pokusie przeprosin

Kiedy nie jesteś przyzwyczajony do asertywności, może się okazać, że przepraszasz za rzeczy, które nie są twoją winą. Zerwanie z tym nawykiem może być trudne, ale spowoduje ogromną różnicę w sposobie, w jaki ludzie do Ciebie podchodzą i postrzegają Cię.

Pamiętaj, że możesz grzecznie i stanowczo odmówić. Na przykład: „Nie będę w stanie pokryć tej pracy, ponieważ mam własną pracę do wykonania”. Oprzyj się pokusie przeprosin na końcu.

Uwierz w siebie

Jednym z głównych sposobów na poprawę asertywności jest zwiększenie poczucia własnej wartości i wiary w siebie. Kiedy uwierzysz, że poradzisz sobie ze wszystkim, co przyniesie ci życie, nie będziesz musiał zachowywać się asertywnie. Przejawi się to w działaniach, które podejmujesz i słowach, które wypowiadasz.

Używaj afirmacji i pozytywnych wizualizacji, aby poprawić swój sposób myślenia i dać sobie wewnętrzną pewność siebie, której potrzebujesz.

Uzyskaj pomoc od profesjonalisty

Jeśli masz problemy z byciem asertywnym, pomocna może być praca z profesjonalistą. Istnieją terapeuci i trenerzy, którzy specjalizują się w pomaganiu jednostkom w rozwijaniu umiejętności potrzebnych do pewności siebie.

Końcowe przemyślenia

Pamiętaj, bycie asertywnym różni się od bycia apodyktycznym lub niemiłym. Wiele osób boi się twierdzić w wyniku tego błędnego przekonania.

Wprowadzając kilka małych, prostych zmian w sposobie komunikowania się, będziesz mógł wyglądać, działać i czuć się bardziej asertywnie. To może ci pomóc w wielu dziedzinach życia.

Więc na co czekasz? Nadszedł czas, aby zacząć być asertywnym.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More