fbpx

Dzieci i przedświąteczny stres

Table of Contents

Według ogólnokrajowego sondażu przeprowadzonego przez C.S. Mott Children’s Hospital, jeden na pięciu rodziców twierdzi, że jego poziom stresu rujnuje wakacje ich dzieciom. Chcemy, aby święta były radosne, ale dla wielu rodzin mogą być również czasem wyzwań.

Każdego roku reklamy telewizyjne zaczynają pojawiać się wcześniej, a zabawki kosztują więcej. Obecnie pojawiają się również nowe naciski związane z unikaniem tłumów i radzeniem sobie z możliwą recesją.

Jak świętować sezon, nie będąc przytłoczonym?

Wypróbuj te wskazówki, aby święta były spokojniejsze dla Ciebie i Twojej rodziny.

Ustalanie rozsądnych oczekiwań

Czy starasz się nadążyć za Martą Stewart i gwiazdami Instagrama? Twoje dzieci mogą nawet nie zauważyć, że podajesz mniej dodatków i przestajesz nosić pasujące stroje, z których wyrosną do przyszłego roku.

Dzieci i przedświąteczny stres ? Wypróbuj te techniki:

 1. Wyjaśnij priorytety. Wybierz, w jakich działaniach i wydarzeniach uczestniczysz.Zadaj sobie pytanie, co daje Twojej rodzinie najwięcej radości. Daj swoim dzieciom opcje do wyboru.
 2. Podziel się obowiązkami. Pomóż rodzinie pracować razem jako zespół. Podziel się obciążeniem ze swoim partnerem. Każdemu dziecku przydziel zadania odpowiednie do wieku i powierzyj mu własne obszary.
 3. Trzymaj się swojego budżetu. Wydawaj tylko tyle, na ile Cię stać, aby nie zaczynać Nowego Roku z długami. Może to oznaczać skrócenie listy prezentów lub zaoszczędzenie pieniędzy z wyprzedzeniem na świąteczne wydatki.
 4. Weź wolne. Jeśli to możliwe, poproś o dzień lub dwa urlopu, aby pomóc Ci wcisnąć dodatkowe zobowiązania do swojego harmonogramu. Wykorzystaj ten czas na zorganizowanie się i pracę nad dłuższymi projektami.

Praktykowanie sezonowej samoopieki

W okresie świątecznym panuje tendencja do porzucania zdrowych nawyków. Jednak ochrona zdrowia psychicznego i fizycznego ułatwi ci życie.

Skorzystaj z tych strategii, aby chronić swoje zdrowie podczas świąt:

 1. Ogranicz słodycze.Ciesz się ulubionymi świątecznymi smakołykami bez przesady. Uważaj na wielkość porcji i stosuj zbilansowaną dietę przez resztę dnia.
 2. Pij odpowiedzialnie. Imprezy i stres mogą prowadzić do spożywania większej ilości alkoholu, niż zamierzałeś. Zrób plan i zapisz go, na przykład pozwalając sobie na maksymalnie 2 koktajle na noc.
 3. Być aktywnym. Możesz nie mieć zbyt wiele czasu na odwiedzanie siłowni i uczęszczanie na zajęcia fitness.Spróbuj zabrać dzieci na łyżwy lub rakiety śnieżne. Obudź się wcześnie i ćwicz w domu, kiedy jeszcze śpią.
 4. Zachowaj rutynę. Czy rozluźniasz zasady dotyczące pory spania, przekąsek i oglądania telewizji, gdy szkoła jest poza szkołą?Spójny harmonogram może pomóc twojej rodzinie pozostać odżywionym i wypoczętym.

Kultywowanie więzi społecznych

Twoje ulubione wspomnienia z wakacji prawdopodobnie mają więcej wspólnego z rodziną i przyjaciółmi niż z drogimi prezentami.

Pokaż swoją miłość i uznanie za pomocą tych strategii:

 1. Więź z bliskimi. Skup się na wspólnym spędzaniu czasu. Angażuj się w długie rozmowy.Piecz ciasteczka i graj w gry planszowe. Ciesz się wieczorami filmowymi w domu i wieczorami na zewnątrz, oglądając świąteczne pokazy świetlne.
 2. Dotrzyj do sąsiadów. Buduj poczucie wspólnoty. Dołącz do sąsiadów, aby organizować imprezy, takie jak wieczory kolędowania, wymiana prezentów i konkursy dekoratorskie. Na zmianę opieka nad dziećmi i jazda.
 3. Pomóż potrzebującym. Porozmawiaj z dziećmi o wolontariacie i filantropii. Zapisz się na zmianę w lokalnym banku żywności lub schronisku dla zwierząt. Przekaż pieniądze i zabawki.
 4. Poradzić sobie ze stratą. Pandemia dotknęła wiele rodzin. Dostosuj swoje oczekiwania, jeśli ten rok jest dla Ciebie inny. Wspierajcie się nawzajem i rozważcie poradnictwo, jeśli zmagacie się z żalem, depresją lub lękiem.

Spraw, aby święta w tym roku były radośniejsze i bardziej znaczące dla Ciebie i Twojej rodziny. Zmniejsz sezonowy stres, upraszczając harmonogram i dbając o swoje dobre samopoczucie.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More