fbpx

Dlaczego warto prowadzić trudne rozmowy

Table of Contents

Wejdź teraz na dowolne forum. Zapytaj ludzi, które zdania najmniej lubią słyszeć w rozmowie. Prawdopodobnie wśród pierwszych dziesięciu przykładów znajdziesz słynne: „Musimy porozmawiać”. Niezależnie od tego, czy słyszysz to zdanie w domu, czy w biurze, nigdy nie zawiedzie Cię ono w żołądku.

Nienawidzisz tego zdania. Pokazuje, że problem wymaga Twojej uwagi tak szybko, jak to możliwe. Czeka Cię trudna rozmowa.

Boimy się trudnych rozmów z różnych powodów, ponieważ są one niewygodne i ranią uczucia. Mogą przerodzić się w kłótnie. W rezultacie mamy nadzieję, że zniknie, jeśli całkowicie pominiemy ten temat.

Ale czy to w życiu osobistym, czy biznesowym, takie rozmowy są nieuniknione.

Oto kilka powodów, dla których warto prowadzić trudne rozmowy:

  1. Problem nigdy nie zniknie, bez względu na to, jak długo będziesz go ignorować. Załóżmy, że zdecydujesz się zignorować zainfekowaną ranę na ramieniu. Możesz zakryć go dużym bandażem lub schować pod ubraniem. Czy to sprawi, że to zniknie? Nie, nadal będziesz miał ogromną ranę na ramieniu.
  • W końcu sobie z tym poradzisz. Podobnie jest z trudnymi rozmowami. Powoduje niepokój i dyskomfort, ale problem nie znika, gdy go ignorujesz. Odchodzi, kiedy sobie z tym radzisz.
  1. Zrozumiesz punkt widzenia drugiej osoby. Wierzymy, że niezależnie od tego, po której stronie jesteśmy w sporze, mamy rację.Gotowość do trudnej rozmowy pokazuje, że możesz otworzyć swój umysł na inny punkt widzenia niż ten, do którego byłeś przyzwyczajony.
  • Podchodzisz do rozmowy z właściwym nastawieniem, słuchasz i oceniasz osobę, z którą rozmawiasz. Wychodzisz ze spotkania wiedząc więcej niż przed wejściem. Pomaga ci to poszerzyć światopogląd lub dokonać niezbędnych ulepszeń.
  1. Akceptujesz odpowiedzialność za swój udział w spowodowaniu problemu. Żaden problem nie jest jednostronny. Kiedy jesteś otwarty na trudne rozmowy, akceptujesz, że odegrałeś rolę w spowodowaniu problemu.
  • Osoba, z którą rozmawiasz, twój współmałżonek lub szef, lub ktokolwiek, kto wyczuwa twoją pokorę i jest bardziej skłonny do otwartości i uczciwości oraz przyjęcia odpowiedzialności za swój udział w sprawie. Dlatego rozwiązania pojawiają się szybciej.
  1. Stajesz się lepszy w prowadzeniu tych rozmów. Trudne rozmowy są nieuniknione. Jeśli unikasz jednego w domu, spotkasz go w pracy. I nie możesz cały czas uciekać. Im trudniejsze rozmowy prowadzisz, tym lepiej je prowadzisz.
  • Dowiedz się, jak podejść do trudnych rozmów.Naucz się rozładowywać napięte sytuacje. Poprawią się Twoje umiejętności komunikacyjne. Będziesz także mógł uspokoić siebie i osobę, z którą rozmawiasz.
  1. Dzięki temu mamy lepsze relacje. Żaden związek międzyludzki nie jest pełen śmiechu przez cały czas, chyba że prowadzisz klub komediowy. Zawsze znajdź najlepszy sposób, aby wyłożyć rzeczy na zewnątrz, nie raniąc niczyich uczuć.
  • Kiedy robisz to z powodzeniem w relacjach osobistych, budujesz silniejsze więzi. Nawetw złożonych i niezręcznych sytuacjach uczysz się być sobą wśród przyjaciół i partnerów.

Uraza jątrzy się, gdy problemy są w ciemności. Więc porozmawiajcie. Samo odrzucanie podpowiedzi jest nieskuteczne. Masz większe szanse na rozwiązanie problemu, kiedy go zrozumiesz. Trudne rozmowy to umożliwiają. Jeśli wahasz się przed trudną rozmową, nie pozwól, by powstrzymywał cię strach.

Gdy nauczysz się czerpać jak najwięcej korzyści z trudnych rozmów, będziesz się zastanawiać, czego tak bardzo się bałeś. Zachowaj spokój i rozmawiaj. Może pójść po twojej myśli, a może nie. Ostatecznie jednak wynik będzie wart zachodu.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More