fbpx

Czujesz się gorzej? powody dla których powinieneś spotkać się z terapeutą

Table of Contents

Czy kiedykolwiek czułeś, że zmagasz się ze swoim zdrowiem psychicznym, ale nie wiesz, jak uzyskać pomoc? Przyznanie się, że potrzebujesz pomocy, może być trudne, ale czasami jest to najlepsza rzecz, jaką możesz dla siebie zrobić.

Wszyscy mamy wolne dni, w których nie czujemy się całkiem sobą. Może nie spałeś wystarczająco dużo zeszłej nocy lub masz do czynienia ze stresem w pracy. Ale może nadszedł czas, aby zobaczyć się z terapeutą, jeśli częściej czujesz się przygnębiony.

Oto cztery powody, dla których spotkanie z terapeutą może być pomocne, gdy czujesz się przygnębiony:

 1. Terapeuci mogą pomóc ci zrozumieć twoje uczucia i emocje. Każdy, kto spotkał się z terapeutą, może potwierdzić, że jedną z najbardziej pomocnych rzeczy w terapii jest to, że zapewnia ona przestrzeń do odkrywania swoich uczuć i emocji.
 • W bezpiecznym i wspierającym środowisku możesz zrozumieć, dlaczego czujesz się tak, jak się czujesz i jak zdrowo zarządzać tymi uczuciami.
 • Terapeuta może pomóc ci zidentyfikować twoje uczucia. Często nie jesteś świadomy swoich emocji, dopóki nie porozmawiasz o nich z kimś innym.
 • Terapeuta może pomóc ci dokładnie określić, co czujesz, czy jest to złość, smutek, lęk, czy coś zupełnie innego.Mogą również pomóc ci zrozumieć pierwotną przyczynę twoich emocji.
 • Po zidentyfikowaniu swoich uczuć terapeuta może pomóc ci zbadać zdarzenia lub doświadczenia, które mogły je wywołać. Może to być ważny krok w zarządzaniu emocjami w zdrowy sposób.
 1. Terapeuci zapewniają wsparcie w trudnych chwilach. Chociaż potrzeby każdej osoby są wyjątkowe, istnieje kilka ogólnych sposobów, w jakie terapeuci mogą zapewnić wsparcie w trudnych chwilach. Oto kilka sposobów, w jakie terapia może Cię wesprzeć w trudnych chwilach:
 • Słuchaj bez oceniania: Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie może zrobić terapeuta, jest słuchanie bez osądzania. Pozwala poczuć się wysłuchanym i zrozumianym oraz może pomóc w stworzeniu poczucia bezpieczeństwa.
 • Dostarczać porady: Posiadanie kogoś, do kogo można się zwrócić o poradę, może być pomocne w trudnych chwilach. Terapeuci mogą udzielić porad, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach i mogą pomóc w znalezieniu zasobów, które mogą być pomocne.
 • Zaoferuj wsparcie: Terapeuci mogą zaoferować wsparcie emocjonalne w trudnych chwilach. Może to obejmować oferowanie zachęt lub po prostu bycie tam dla ciebie jako płyta rezonansowa.
 1. Terapia może pomóc ci nauczyć się mechanizmów radzenia sobie. Nauka radzenia sobie jest integralną częścią zdrowia psychicznego. Terapia może być świetnym miejscem do nauki nowych mechanizmów radzenia sobie. Oto kilka praktycznych sposobów, w jakie terapia może pomóc:
 • Nauka wyrażania siebie: Podczas terapii będziesz mieć możliwość podzielenia się swoimi przemyśleniami i uczuciami w bezpiecznym i wspierającym środowisku. Pomaga lepiej zrozumieć i wyrazić swoje emocje, poprawiając umiejętności radzenia sobie.
 • Identyfikacja niezdrowych wzorców: Terapia może pomóc ci zidentyfikować niezdrowe wzorce myślenia lub zachowania. Kiedy już rozpoznasz te wzorce, możesz zacząć pracować nad wprowadzeniem zmian, które poprawią Twoje ogólne samopoczucie.
 • Zwiększenie samoświadomości:Terapia może pomóc ci stać się bardziej świadomym swoich myśli i zachowań. Twoja samoświadomość jest zwiększona i może prowadzić do lepszego wglądu w to, dlaczego reagujesz w określony sposób, a także może pomóc w opracowaniu skuteczniejszych strategii radzenia sobie.
 • Budowanie nowych umiejętności: Podczas terapii będziesz miał szansę nauczyć się nowych umiejętności, które pomogą ci radzić sobie ze stresorami w zdrowszy sposób. Umiejętności te mogą obejmować techniki relaksacyjne, strategie rozwiązywania problemów i mechanizmy radzenia sobie w określonych sytuacjach.
 1. Terapia jest poufna. Szukając profesjonalnej pomocy, jedną z największych obaw jest to, że nasza firma zostanie upubliczniona. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o coś tak intymnego, jak nasze myśli i uczucia. Terapia jest poufna. Wszystko, co omówisz ze swoim terapeutą, pozostanie ściśle między wami.
 • Istnieje kilka wyjątków od reguły, na przykład ujawnienie planów wyrządzenia krzywdy sobie lub komuś innemu, ale w większości to, co dzieje się na terapii, zostaje na terapii.
 • Poufność może być niewiarygodnie wyzwalająca, pozwalając odkrywać, co masz na myśli, bez obawy o osąd lub piętno. Jeśli więc z czymś się zmagasz i czujesz, że potrzebujesz z kimś porozmawiać, pamiętaj, że terapia jest poufna.

Załóżmy, że doświadczasz któregoś z poniższych objawów. W takim przypadku może być czas na wizytę u terapeuty: uczucie przygnębienia bardziej niż zwykle, zmiany nawyków żywieniowych lub wzorców snu, wycofanie się z przyjaciół i zajęć, poczucie bezwartościowości lub nadmierne poczucie winy oraz myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie.
Pamiętaj, że terapia jest poufna; możesz otwarcie rozmawiać ze swoim terapeutą, nie bojąc się osądu. Wizyta u terapeuty może być jedną z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek podejmiesz dla swojego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More