fbpx

5 sposobów na ucieczkę z pułapki natychmiastowej satysfakcji

Table of Contents

W naszym pędzącym świecie łatwo jest ulec natychmiastowej gratyfikacji. Chcemy rezultatów i chcemy ich teraz. Ale niestety często prowadzi to do niesatysfakcjonujących rezultatów i straty czasu.

W świecie, w którym możemy mieć wszystko, czego zapragniemy, za jednym kliknięciem, wielu z nas zmaga się z natychmiastową gratyfikacją. Oczekiwania te mogą jednak często prowadzić do problemów finansowych i uczucia niezadowolenia.

Aby uwolnić się od natychmiastowej gratyfikacji, musimy zmienić naszą perspektywę i skupić się na długoterminowych celach, zamiast na krótkoterminowych pragnieniach.

5 sposobów na ucieczkę z pułapki natychmiastowej satysfakcji:

 1. Zidentyfikuj przyczynę. Niezależnie od tego, czy chodzi o natychmiastowe otrzymanie wiadomości tekstowej, przesyłanie strumieniowe filmu bez buforowania, czy też możliwość znalezienia informacji za pomocą zaledwie kilku kliknięć, wszyscy chcemy, aby wszystko działo się natychmiast.

  Poświęć chwilę Zapytaj siebie Dlaczego tak szybko reagujesz? Czy jest to absolutnie konieczne lub pilne?(Odpowiedź jest najprawdopodobniej nie!)
 • Żyjemy w świecie, w którym nieustannie otrzymujemy informacje i bodźce. Może to być przytłaczające, więc naturalnie szukamy sposobów na uproszczenie naszego życia.
 • Dzięki technologii jesteśmy przyzwyczajeni do natychmiastowego otrzymywania tego, czego chcemy. Kliknięcie przycisku zamawia nam jedzenie, dzwoni po ubera lub pozwala nam przesyłać strumieniowo nowy film lub program.
 • Natychmiastowa gratyfikacja jest przyjemna. Dostajemy dopaminę, gdy otrzymujemy coś szybko, więc nasze mózgi coraz bardziej pragną tego uczucia.
 1. Oceń zakupy, których chcesz dokonać. Wymagaj 2-tygodniowego opóźnienia przed dokonaniem jakichkolwiek zakupów powyżej, powiedzmy 500 zł. Zamiast kupować nowy strój lub gadżet, którego możesz używać tylko przez kilka tygodni, zaoszczędź pieniądze na coś, co będzie trwałe.
 • Zamiast skupiać się na rzeczach materialistycznych, których pragniesz, bądź wdzięczny za wszystko, co już masz.
 1. Ustaw okresy „ochłodzenia” dla technologii. Podobnie jak w przypadku opóźniania zakupów, możesz także ustawić ochłodzenie okres przed użyciem telefonu, mediów społecznościowych, telewizji itd.
 • Ustaw akceptowalny czas korzystania z gadżetów. Na przykład zostaw telefon poza sypialnią i obiecaj, że nie będziesz go dotykać do czasu, aż po porannej rutynie.
 • Celowo rzuć sobie wyzwanie, aby nie sięgać po telefon od razu, gdy się pojawi dings. Daj sobie narzucone 5 lub 10 minut opóźnienia, zanim go złapiesz.
 1. Rozpocznij hobby. Hobby daje kreatywne możliwości rozwijania umiejętności, a jednocześnie stanowi zdrowe odwrócenie uwagi od rzeczy, które próbują ukraść twoją uwagę.
 • Hobby daje poczucie spełnienia i celu. Ponadto może pomóc zmniejszyć stres i zapewnić ujście kreatywności.
 • Jeśli chcesz zająć się czymś w wolnym czasie, co pozwoli ci ponownie skoncentrować energię, spróbuj zająć się ogrodem, rysować, kaligrafować, uczyć się nowego języka, strugać i tak dalej.
 1. Wyznaczaj sobie małe cele i świętuj, kiedy je osiągniesz. Podczas wyznaczania celów często skupiamy się na wyniku, a nie na czerpaniu przyjemności z podróży. Naucz się doceniać ten proces!
 • Za każdym razem, gdy osiągniesz cel, świętuj swoje osiągnięcie, bez względu na to, jak duże lub małe jest. Wyznaczanie celów i świętowanie sukcesów może pomóc zwiększyć pewność siebie i poczucie własnej wartości. Może również zmotywować Cię do dalszego działania.
 • Długoterminowe cele są kluczem do przezwyciężenia pułapki natychmiastowej gratyfikacji. Nagrodą jest praca!

Natychmiastową gratyfikację można przezwyciężyć, gdy zrozumiesz powód, dla którego tak się dzieje. Następnie rzuć sobie wyzwanie ochłodzenie zanim zareagujesz na sygnały, brzęczenie i impulsy, które kuszą cię w codziennym życiu.
Dyscyplina jest jak mięsień – na początku jest ciężko, ale im dłużej będziesz stosować się do tych wskazówek, tym łatwiej będzie!

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More