fbpx
Napis: Jak osiągnąć szczęście? 5 przykładów. Zdjęcie: uśmiechnięty mężczyzna.

5 rodzajów szczęścia, które każdy z nas może osiągnąć

Table of Contents

Czym jest szczęście? Wszyscy wiemy, jakie to uczucie – poczucie radości, zadowolenia i dobrego samopoczucia. Ale co wywołuje te uczucia? I dlaczego różnią się one w zależności od osoby?

Istnieje wiele teorii na temat szczęścia, ale naukowcy nie znaleźli jeszcze ostatecznej odpowiedzi. W kwestii szczęścia można jednak wyróżnić kilka wspólnych punktów. Jak być szczęśliwym człowiekiem?

Oto pięć rodzajów szczęścia, które każdy może osiągnąć dzięki wysiłkowi, czasowi i pozytywnemu nastawieniu:

 1. Szczęście spełnienia. Ten rodzaj szczęścia bierze się z wyznaczania i osiągania celów. Może to być tak proste, jak ukończenie od dawna zaległego zadania polegającego na osiągnięciu długoterminowego celu, takiego jak zakup domu lub założenie firmy.
 • Kiedy wyznaczasz cele i ciężko pracujesz, aby je osiągnąć, budujesz pewność siebie. Może to prowadzić do poczucia spełnienia i szczęścia. Jak wyznaczać osiągalne cele, aby poprawić swoje ogólne szczęście i dobre samopoczucie?
 • Najpierw spisz listę celów SMART. Cele SMART to konkretne, mierzalne, osiągalne, istotne i określone w czasie cele. Cele muszą być konkretne. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie zmierzyć swoich postępów.
 • Jeśli cel jest zbyt niejasny, na przykład „Chcę być bogaty”, trudno jest utrzymać motywację, ponieważ nie będziesz wiedział, kiedy go osiągnąłeś.
 • Twoje cele również powinny być osiągalne i realistyczne. Próba zrzucenia 20 kilogramów w ciągu tygodnia prawdopodobnie się nie wydarzy, a jeśli tak, nie będzie trwała.
 • Odpowiednie cele są ważne dla Ciebie i Twojego obecnego stylu życia. Cel taki jak „Chcę kupić jacht” może nie mieć znaczenia, jeśli mieszkasz w mieszkaniu i nie stać Cię na koszty utrzymania.
 • Cel określony w czasie ma określony termin, więc możesz mierzyć swoje postępy. „Chcę zaoszczędzić 20 000 złotych w następnym roku” to przykład celu określonego w czasie.
 • Na przykład cel SMART może wyglądać tak: Rozpocznę działalność w ciągu następnego roku. Możesz to jeszcze bardziej sprecyzować, określając rodzaj firmy, którą chcesz założyć. Uwzględnij również docelowe przychody na pierwszy rok działalności.
 • Pamiętaj, ważne jest, aby mieć krótko- i długoterminowe cele, aby zachować motywację i szczęście. Cel krótkoterminowy może brzmieć: „Będę szukał pomysłów na biznes na następny miesiąc”.
 • Długoterminowe cele mogą być następujące: „W ciągu następnego roku rozpocznę własną działalność pisarską i zarobię 50 000 złotych w pierwszym roku działalności”.
 • Kiedy podzielisz swoje cele na mniejsze części, staną się one mniej zniechęcające i osiągalne.
 • Stwórz szczegółowy plan działania na najbliższe miesiące, aby wyróżnić najważniejsze zadania, które musisz wykonać, aby osiągnąć swój cel. Pomoże ci to pozostać na dobrej drodze i poczynić postępy w osiąganiu celów.
 • Na koniec: nie zapomnij o świętowaniu zdobytych po drodze osiągnięć, nawet tych drobnych!
 1. Szczęście w miłości i związku. Ten rodzaj szczęścia wynika z silnych relacji z rodziną, przyjaciółmi i romantycznymi partnerami. To uczucie, kiedy otaczają cię ludzie, których kochasz i którzy odwzajemniają Twoją miłość.
 • Jak być szczęśliwym w związku? Pierwszym krokiem jest znalezienie czas dla ludzi w Twoim życiu, którzy są dla Ciebie najważniejsi. Jeśli zawsze jesteś zajęty pracą lub innymi zobowiązaniami, znalezienie czasu dla bliskich może być dużym wyzwaniem.
 • Zaplanuj regularne spotkania z przyjaciółmi i członkami rodziny, nawet jeśli jest to tylko szybka kawa lub telefon.
 • Znajdź czas na randki lub weekendowe wypady, jeśli jesteś w romantycznym związku. Ważne jest, aby utrzymać iskrę przy życiu i pokazać swojemu partnerowi, że nadal Ci zależy. Zarezerwuj dzień w SPA ze swoją partnerką lub partnerem, zorganizuj wieczory gier, romantyczne kolacje lub wieczory filmowe.
 • Ważne jest również, aby wspierać i rozumieć, kiedy pojawiają się konflikty. Członkowie rodziny i przyjaciele nie są doskonali, tak jak ty nie jesteś doskonały. Bądź cierpliwy i spróbuj spojrzeć na sprawy z ich perspektywy.
 • Nie zapomnij okazywać wdzięczności ludziom w swoim życiu. Proste „dziękuję” lub „kocham cię” może wiele zdziałać. Życzliwy list z podziękowaniami, pudełko czekoladek czy bilety do teatru to doskonałe przykłady tego, jak pokazać bliskim, jak bardzo Ci zależy.
 1. Szczęście bycia w tej chwili. Ten rodzaj szczęścia wynika z cieszenia się prostymi rzeczami w życiu i delektowania się wyjątkowymi chwilami. To bycie obecnym i przeżywanie chwili zamiast patrzenia w przyszłość lub rozpamiętywania przeszłości.
 • Jak osiągnąć ten rodzaj szczęścia? Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego rodzaju szczęścia jest bycie świadomym swoich myśli, uczuć i otoczenia. Chodzi o to, by żyć chwilą i nie pozwalać myślom wędrować. Skup się na swoim oddechu i obserwacji otoczenia, doceniaj otaczające Cię piękno.
 • Innym sposobem na osiągnięcie tego rodzaju szczęścia jest delektowanie się wyjątkowymi chwilami. Kiedy dzieje się coś dobrego, poświęć chwilę, aby w pełni to docenić. Na przykład, jeśli jesteś na wakacjach i świetnie się bawisz, zrób dużo zdjęć i filmów, aby później zapamiętać to doświadczenie.
 • Jak żyć chwilą? Skupiając się na rzeczach, które możesz kontrolować, na przykład na tym, jak reagujesz na sytuacje i odpuszczasz rzeczy, na które nie masz wpływu. Przykładami rzeczy, których nie możesz kontrolować, są pogoda, działania innych ludzi i ruch uliczny.
 • Pomyśl o rzeczach, które już osiągnąłeś, ciesz się i bądź z siebie dumny.
 • Na koniec pamiętaj, by cieszyć się prostymi rzeczami w życiu. Może to być coś tak małego jak relaksująca kąpiel lub czytanie ulubionej książki. Kluczem jest poświęcenie czasu na docenienie rzeczy, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy. Bądź wdzięczny za to, co już masz.
 1. Szczęście rozwoju osobistego. Ten rodzaj szczęścia wynika z poczucia postępu i osiągnięć. To uczucie, gdy osiągasz cel lub kończysz trudne zadanie.
 • Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego rodzaju szczęścia jest rzucenie sobie wyzwania. Jeśli zawsze robisz te same rzeczy, łatwo się nudzić i czuć, że nie robisz żadnych postępów.
 • Stawianie sobie wyzwań może pomóc Ci nauczyć się nowych rzeczy i odnaleźć poczucie spełnienia. Dzięki temu zbudujesz pewność siebie i silne poczucie własnej wartości. Dzięki tym cechom łatwiej poradzisz sobie w życiu nawet w trudniejszych sytuacjach.
 • Jednym ze sposobów na rzucenie sobie wyzwania jest podjęcie nowego hobby lub zajęcia, którego nie znasz. Innym sposobem jest ustanowienie wyższych standardów w swoich obecnych hobby lub działaniach. Na przykład, jeśli jesteś biegaczem, rzuć sobie wyzwanie przebiegnięcia dłuższego dystansu lub uzyskania szybszego czasu.
 1. Szczęście miłosierdzia. Ten rodzaj szczęścia pochodzi z dawania i pomagania innym. To uczucie, którego doświadczasz, kiedy odmieniasz czyjeś życie. Działanie na rzecz innych osób może prowadzić do zwiększenia poczucia sensu i celu w życiu, a także do budowania pozytywnych relacji z innymi.
 • Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego rodzaju szczęścia jest poświęcenie swojego czasu lub przekazanie pieniędzy na cele, na których Ci zależy.
 • Poświęcenie czasu na wolontariat może pomóc Ci poczuć się związanym z większą społecznością i odmienić czyjeś życie. Przekazywanie pieniędzy może również pomóc Ci poczuć się dobrze, wspierając jednocześnie ważną dla Ciebie sprawę.
 • Innym sposobem na osiągnięcie tego rodzaju szczęścia jest zrobienie czegoś miłego dla kogoś innego. Może to być coś tak małego, jak przytrzymanie komuś drzwi lub powiedzenie komplementu. Te przypadkowe akty życzliwości mogą poprawić czyjś dzień i sprawić, że poczujesz się dobrze w tym samym czasie.
 • Możesz także osiągnąć ten rodzaj szczęścia, będąc obecnym przy kimś, kto Cię potrzebuje. Jeśli przyjaciel przeżywa ciężkie chwile, zaoferuj wsparcie. Jeśli masz umiejętność lub talent, które mogą komuś pomóc, zaoferuj swoją pomoc.

Szczęście jest osiągalne. To tylko kilka z wielu sposobów na osiągnięcie szczęścia. Kluczem jest znalezienie tego, co działa dla Ciebie i uczynienie z tego części Twojego życia.

Eksperymentuj z różnymi czynnościami i zachowaniami, aż znajdziesz coś, co cię uszczęśliwi. Następnie wyrób sobie nawyk regularnego robienia tych rzeczy. Wkrótce będziesz na najlepszej drodze do szczęśliwszego i bardziej satysfakcjonującego życia.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More