fbpx

4 sposoby aby przestać się o wszystko martwić i znaleźć radość w życiu

Table of Contents

Czy ciągle martwisz się o rzeczy, które mogą się wydarzyć w przyszłości? Czy czujesz, że nie możesz cieszyć się życiem, ponieważ jesteś ciągle zestresowany i niespokojny? Jeśli tak, nie jesteś sam.

Miliony ludzi na całym świecie zmagają się z przewlekłym zmartwieniem i lękiem. Istnieją jednak sposoby na przezwyciężenie tych problemów i znalezienie radości w życiu.

Oto cztery kroki, które pomogą Ci przestać się martwić i zacząć odnajdywać radość w życiu:

 1. Zidentyfikuj, co powoduje, że się martwisz. Często martwimy się rzeczami, na które nie mamy wpływu. Na przykład możesz martwić się, że członek rodziny zachoruje lub Twoje dziecko nie radzi sobie w szkole. Nie ma sensu się tym martwić, jeśli nie możesz kontrolować wyniku.Wykonaj następujące kroki:
 • Zrób listę rzeczy, które Cię stresują. Jeśli nie możesz ich od razu zidentyfikować, zwracaj uwagę na swoje uczucia w ciągu dnia i pisz, kiedy czujesz się niespokojny lub zestresowany.
 • Po zidentyfikowaniu tego, co powoduje niepokój, zadaj sobie pytanie, czy jest coś, co możesz zrobić, aby zmienić sytuację. Jeśli tak, opracuj plan rozwiązania problemu. Ale znowu,skup się na tym, co możesz kontrolować i spróbuj zaakceptować rzeczy, których nie możesz kontrolować.
 • Na przykład, jeśli martwisz się, że Twoje dziecko nie radzi sobie dobrze w szkole, porozmawiaj z jego nauczycielem i zasugeruj dodatkowe zajęcia lub korepetycje po lekcjach.
 • Ale jeśli martwisz się o chorego członka rodziny, nic nie możesz zrobić, aby kontrolować jego chorobę. Tutaj spróbuj skupić się na tym, co możesz kontrolować, na przykład na regularnych kontrolach i dbaniu o zdrowie.
 • Określając, co powoduje Twój niepokój, możesz odpuścić rzeczy, których nie możesz kontrolować i skupić się na rzeczach, które możesz.
 1. Zrób plan rozwiązania problemów, które powodują stres. Jeśli nie możesz kontrolować sytuacji, przygotuj plan radzenia sobie z nią.
 • Jeśli martwisz się o chorego członka rodziny, możesz zbadać jego chorobę.W rezultacie poczujesz się lepiej przygotowany i mniej niespokojny. Możesz także porozmawiać z innymi osobami, które przeszły przez podobne doświadczenia.
 • Jeśli martwisz się o edukację swojego dziecka, porozmawiaj z jego nauczycielami i zobacz, jakie zasoby są dostępne, aby pomóc mu odnieść sukces. Zwykle istnieje wiele programów i usług, które mogą pomóc dzieciom borykającym się z trudnościami w szkole.
 • Jeśli masz problemy finansowe, przeanalizuj swoje finanse i pomyśl o rozwiązaniach, które zwiększą Twoje dochody i zmniejszą wydatki. Możesz także porozmawiać z doradcą zawodowym.
 1. Znajdź czas dla siebie na relaks i odstresowanie. Ważne jest, aby dbać o siebie. Kiedy czujesz się zestresowany, twoje ciało uwalnia kortyzol, który szkodzi zdrowiu. Aby zmniejszyć poziom stresu, poświęć czas na czynności, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy i pomagają się zrelaksować.Oto kilka pomysłów na odstresowanie i relaks:
 •  Ćwiczenie. Szybki spacer, bieganie lub lekkie ćwiczenia rozciągające mogą pomóc uwolnić napięcie i poprawić nastrój.
 • Spędzaj czas z bliskimi. Utrzymywanie kontaktu z bliskimi może pomóc zmniejszyć stres i sprawić, że poczujesz wsparcie.
 • Czytaj, oglądaj telewizję lub słuchaj muzyki. Robienie czegoś, co sprawia ci przyjemność, może pomóc oderwać myśli od stresorów i sprawić, że poczujesz się bardziej optymistycznie.
 • Wypróbuj techniki relaksacyjne. Głębokie oddychanie, medytacja lub aromaterapia mogą pomóc uspokoić ciało i umysł.
 • Zarezerwuj dzień spa, zrób sobie paznokcie i skorzystaj z masażu twarzy lub twarzy. Pamiętaj, aby priorytetem było dbanie o siebie. Umieść dbanie o swoje zdrowie psychiczne, fizyczne i emocjonalne na szczycie swojej listy.
 • Znalezienie czasu dla siebie jest niezbędne do radzenia sobie ze stresem i lękiem. Pomoże Ci poczuć się szczęśliwszym i bardziej kontrolować swoje życie.
 1. Otaczaj się pozytywnymi ludźmi, którzy będą Cię wspierać i zachęcać. W otoczeniu negatywności trudno jest zachować pozytywne nastawienie. Ale jeśli otaczasz się ludźmi, którzy sprawiają, że czujesz się dobrze, łatwiej będzie znaleźć radość w życiu.Oto kilka pomysłów na znalezienie pozytywnych ludzi:
 • Znajdź grupę wsparcia lub dołącz do organizacji związanej z Twoimi zainteresowaniami. Możesz znaleźć grupę wsparcia online lub porozmawiać z doradcą obsługi klienta w lokalnej bibliotece. Sprawdź także lokalną gazetę pod kątem interesujących Cię zajęć i wydarzeń.
 • Wolontariusz. Pomaganie innym może sprawić, że poczujesz się dobrze i jest świetnym sposobem na poznanie pozytywnych ludzi. Badania sugerują, że wolontariat może również poprawić zdrowie fizyczne i samopoczucie psychiczne.
 • Porozmawiaj z terapeutą. Terapeuta może pomóc ci radzić sobie ze stresem i lękiem, ucząc mechanizmów radzenia sobie i zapewniając wsparcie. Twój lekarz może skierować Cię do terapeuty, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom.
 • Co jeszcze może przynieść radość w życiu ? Porozmawiaj z przyjacielem lub członkiem rodziny o swoich zmartwieniach.

Stres i niepokój są częścią życia, ale nie muszą cię kontrolować. Możesz robić rzeczy, aby zarządzać poziomem stresu i znajdować radość w swoim życiu. Wypróbuj kilka powyższych wskazówek i zobacz, co Ci odpowiada. I pamiętaj, bądź cierpliwy wobec siebie. Do trwałych zmian potrzeba czasu.

Nadaj priorytet samoopiece, spędzaj czas z pozytywnymi ludźmi, zidentyfikuj przyczyny swoich zmartwień i opracuj realistyczny plan rozwiązania swoich problemów. Na koniec pamiętaj, że nie możesz kontrolować wszystkiego, ale możesz kontrolować, jak reagujesz na stresory w swoim życiu.

O Mnie

Podczas gdy większość chłopaków w Polsce w połowie lat 90. interesowało się grą w piłkę na szkolnym boisku, dla mnie fascynujące były pisma komputerowe... (Kliknij po więcej)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Udostępnij:

Powiązane artykuły

Horacy stoicyzm

Horacy stoicyzm

Wprowadzenie do Horacego i stoicyzmu Horacy, znany również jako Quintus Horatius Flaccus, to rzymski poeta liryczny z okresu złotego wieku

Read More
Seneka stoicyzm

Seneka stoicyzm

Wstęp do Stoicyzmu i Seneki Stoicyzm to filozofia, która ma swoje korzenie w starożytnej Grecji. Została ona zapoczątkowana przez Zenona

Read More